Here is the list of our students who have been engaged in different schools and professional companies:

RESULTS OF OUR STUDENTS

2022 Maria Luisa Alvarez, Léa Gerber, Constance Koehler & Mathilde Kotek: successfully admitted to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes for the start of the 2022/2023 school year.

2022 Gabrielle Durrance: admitted by audition to participate in the summer course of the “Opéra National de Paris” in the upper section, and in the intensive course of the “Royal Ballet” in Covent Garden.

2022 Cécilia Durrance: admitted by audition to participate in the summer internship of the “Opéra National de Paris” in the upper pro section.

2022 Talia Middelmann-Murray: admitted to participate in the summer course of the “Danish Ballet School” in Copenhagen (Denmark).

2022 Maria Luisa Alvarez: admitted by audition to participate in the English National Ballet School summer course in London (England).

2021 & 2022 Ellie Van Gele: obtained a role in the musical “Chantons sous la Pluie” with the Compagnie Arts Lyrica (tours in France, Belgium and Luxembourg.

2021 Jeanne Hensinger: admitted by audition for the start of the 2021/2022 academic year in the “Codarts University for the Arts” program of three years of training in Rotterdam (Holland).

2021 Gabrielle Durrance:
admitted by audition to participate in the summer intensive of the “Opéra National de Paris” in the upper section.
Also accepted by audition to the summer intensive courses of the Princess Grace Academy of Monaco and the Prix de Lausanne.

2021 Luna Rabbi: student at the Auguste Piccard gymnasium, created a duo “Radioactive” in collaboration with Gabriella Mazzu as part of her Maturity Work for which she obtained a very good mark.

2021 Gabrielle Durrance: successfully admitted to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2020 Cécilia Durrance: admitted by audition for the start of the 2020/2021 academic year in the “Junior Company of the Northern Ballet”, part of the “Professional Graduate Program” section in Leeds (England).

2020 Jeanne Hensinger: admitted by audition, for the start of the 2020/2021 school year in the “DIP” (Dance Intensive Program) of the AED (Associazione Europea Danza) in Livorno (Italy).

2020 Alessia Bussy: admitted by audition, for the start of the 2020/2021 school year at the “Art Factory International” in Bologna (Italy).

2020 Cécilia & Gabrielle Durrance: admitted by audition to participate in the summer program of the “Opéra National de Paris” in the advanced section.

2020 International Coast Dance Competition: Cécilia Durrance obtains the 3rd Prize in category 3 in classical and Gabrielle Durrance is finalist in her category.

2020 Gabrielle Durrance: admitted by audition, to the workshops of the “Royal Ballet Spring Intensive” and to the “Royal Ballet Summer Intensive” at White Lodge (London).

2019 Youth America Grand Prix competition in Paris: Cécilia Durrance, semi-finalist in the classical and contemporary / free solo categories.

2019 Thaïs Ulrich: admitted by audition, to the “NID Junior Ballet” in Montpellier (France), Epsedanse, for the 2019/2020 season.

2019 Rachel Moore: admitted by audition, to the “Montecatini Danza” pre-vocational school (Italy) for contemporary training for the 2019/2020 season.

2019 Alessia Bussy: admitted by audition to the “Royal Danish Ballet” summer intensive in Copenhagen (Denmark).

2019 Camille Richard: finalist at the audition of the “Atelier Rudra Béjart” in Lausanne (Switzerland).

2019 International Coast Dance Competition: Cécilia Durrance, 2nd Prize in category 3 classical dance and Thaïs Ulrich 3rd Prize in category 4, classical and contemporary dance.

2019 Jade Requet & Rachel Moore: : participation in “Expression International Dance Competition” in Florence (Italy). Rachel obtained two scholarships for internships in a contemporary training school, Montecatini Danza (Italy).

2019 Cécilia & Gabrielle Durrance: admitted by audition to participate in the summer intensive of the “Opéra National de Paris” ballet school.

2019-2020 Thomas Krähenbühl: engaged as a dancer in the National Youth Ballet of Germany (Junior Company – John Neumeier) in Hamburg, Germany.

2018 Élisa Warth & Chloé Augsburger: students at the Bugnon gymnasium, created a performance as part of their Maturity Work “Living Again” at the Espace Culturel des Terreaux in Lausanne.
As a result of their work, they obtained very good marks.

2018 Thaïs Ulrich: student at the Auguste Piccard gymnasium, created performance with the collaboration of Célia Valencia, as part of her Maturity Work “Ruga” at the Espace Culturel des Terreaux in Lausanne.
As a reward for her work, she obtained the highest mark.

2018 Jade Requet: Youth America Grand Prix semi-finalist

2018 Cécilia & Gabrielle Durrance: admitted by audition, to participate in the “Bolshoï Ballet Academy Summer Intensive” in Moscow (Russia).

2018 Cécilia Durrance: admitted by audition, to participate in the “Center International de Danse de Rosella Hightower” workshop in Cannes (France) and in the “Princess Grace Dance Academy in Monaco” (France).

2018 Marina Tschanz: admitted by audition, to participate in the “Royal Ballet School Summer Intensive” at the Covent Garden White Lodge (London) as well as in the “Brussels International Ballet School Summer Intensive”.

2018 Émilie Houdebert: admitted by audition, to participate in the workshop of the “Center International de Danse de Rosella Hightower” in Cannes (France).

2018 Alessia Bussy: admitted by audition, to participate in the workshop of the “Center International de Danse de Rosella Hightower” in Cannes (France).

2018 Cécilia Durrance: admitted by audition, to participate in the course of the “Princess Grace Dance Academy in Monaco” (France).

2018 Many of our students participated in the first “Swiss Workshop” (classical and contemporary) of the Prix de Lausanne (Switzerland) – International dance competition.

2018 Émilie Houdebert & Luna Rabbi: successfully admitted to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2018 Gabrielle Durrance: admitted by audition, to participate in the “Royal Ballet Spring Intensive” at White Lodge (London).

2018 Several of our students participated in the “Open Class” (classical and contemporary) of the Prix de Lausanne (Switzerland) – International dance competition.

2017-2018 Thomas Krähenbühl: danced in various ballets of the John Neumeier Company in Japan, Germany etc… during the 2017-2018 season, while continuing his studies in the “Advanced Theater Class” section.

2017 Cécilia Durrance: admitted by audition, to participate in the “Royal Ballet Summer Intensive” at White Lodge (London).

2017 ConcourStage (Switzerland):
Senior category – 1st prize – Thomas Krähenbühl, 2nd prize – Rachel Moore.
Junior category – 2nd prize – Émilie Houdebert, 3rd prize Gabriella Mazzu.

2017 Thomas Krahenbuhl: admitted by audition, to the internationally renowned John Neumeier school in Hamburg (Germany) in the “Advanced Theater Class” section for the start of the 2017-2018 school year.

2017 Mina Schürer: admitted by audition to Atelier Rudra Béjart in Lausanne (Switzerland) for the start of the 2017-2018 school year.

2017 Lucie Ryser: engaged after audition at the VM Ballet de Toulouse (France) for the start of the school year

2017 Jade Requet: admitted by audition to Professione Danza Parma (Italy) for the start of the school year

2017 Lisa Rinsoz: admitted by audition to the Conservatoire de Lyon (France) in the Contemporary Dance section for the start of the 2017-2018 school year.

2017 Paulin Maindron: admitted by audition to Alvin Ailey school in New York (USA) for the start of the 2017-2018 school year.

2017 Thaïs Ulrich: finalist at the Atelier Rudra Béjart audition in Lausanne (Switzerland).

2017 Annecy Arcadanse Competition (France): Léa Sauvain – 3rd prize in the Contemporary category.

2017 Arabesque Competition (Belgium):
Thomas Krähenbühl – 2nd prize Pre-pro Classic category and 3rd prize Contemporary category,
Mina Schürer – 3rd Prize Pre-pro Classic category
Lucie Ryser 1st Accessit (4th prize) Pre-pro Classic category.

2017 A large number of our students participated in the “Open Class” (classical and contemporary) of the Prix de Lausanne (Switzerland) – International dance competition.

2016 Several of our students attended the FSED (Swiss Federation of Dance Schools) exams and achieved very good results.

2016 ConcourStage (Switzerland):
Senior category – 1st prize Mina Schürer, 2nd prize Rachel Moore and 3rd prize Christel Michel.
Junior category – 1st price Thaïs Ulrich and 3rd price Thaïs Ulrich.

2016 Thomas Krahenbuhl: students at the Gymnase de la Cité (Lausanne) created a performance as part of his Maturity Work “La Consolation” at the Grande salle des spectacles de Bussigny.
As a result of his work, he obtained the highest mark.

2016 Thomas Krahenbuhl: Received a one-year scholarship from Jill Gomme for the start of the 2016-2017 school year.

2016 Solène Wagen: admitted by audition to the school of Bologna in Italy – Leggere Strutture Art Factory International in the Dance Start Up VII program for the beginning of the 2016-2017 school year.

2016 Vanessa Wüthrich: admitted by audition, to Iwanson International School of Contemporary Dance in Münich (Germany) for the start of the 2016-2017 school year.

2016 Jeanne Vuille: graduated from the Brussels International Ballet School.

2016 Nîmes Competition (France): Thomas Krähenbühl bronze medalist and Mina Schürer finalist.

2015 ConcourStage (Switzerland):
Senior category – 1st prize Mina Schürer, 2nd prize Jeanne Vuille and 3rd Rachel Moore Prize.
Junior category – 1st prize – Thomas Krähenbühl and 3rd Thais Ulrich prize.

2015 Mohana Rapin: hired as a dancer at the Grand Théâtre de Genève.

2015 Léna Alvino: admitted by audition, to the prestigious dance school of Alonzo King Lines Ballet Training in San Francisco (USA) for the start of the 2015-2016 school year.

2015 Molly Hirt: admitted to the summer program of the Joffrey Ballet School in Chicago (USA) as well as for the 3-year program at the Laine Theater in London for the start of the 2015-2016 school year.

2015 Ellie Van Gele: admitted by audition, to the Art Institute of Barcelona for a bachelor’s degree in art specializing in Musical Comedy for the start of the 2015-2016 school year.

2015 Solène Wagen: winner of the Creativity Prize of the Nag-Night 2015 (competition for young talents) at the Beausobre Theater in Morges.

2015 Léna Alvino, Molly Hirt, Ellie Van Gele and Thomas Krahenbuhl: winners of the 2014 edition invited for the interlude of the Nag-Night 2015 at the Beausobre Theater in Morges.

2015 Tess Mertens: admitted by audition, to the school of Víctor Ullate Ballet School in Madrid (Spain).

2015 Gabriel Fairhead: engaged as a dancer at the Vienna Festival Ballet.

2014 Luna Mertens: auditioned for the Basel Company under the direction of Richard Wherlock and has been a professional dancer there ever since.

2014 Léna Alvino, Molly Hirt, Ellie Van Gele and Sam Van Gele: are the big winners of the Nag-Night 2014 at the Théâtre de Beausobre in Morges.

2014 Léna Alvino, Molly Hirt and Ellie Van Gele: students at the Auguste Piccard Gymnasium, created a performance from A to Z for their TM (Maturity Work), “Masquerade” at the Salle des Spectacles d’Épalinges.

2014 Jeanne Vuille: admitted by audition to the Brussels International Ballet School.

2014 Tess Mertens: admitted by audition, to the National Ballet Academy in Amsterdam (official school of the Dutch National Ballet Company).

2014 Laurine Lang: admitted by audition to Dance Area of Geneva.

2014 Marina Tschanz: admitted by hearing, to the Tanz Akademie Zürich.

2014 Gabriel Fairhead: hired as a dancer at the JSLN Dance Company.

2014 Several of our students attended the FSED (Swiss Federation of Dance Schools) exams and achieve very good results.

2013 Celine Urben: admitted by audition, for the Federal Certificate of Capacity (CFC) dance program in Geneva.

2013 – 2015 Luna Mertens: engaged as a company member of the NDT 2 Company of Jiri Kylian in Den Haag (Holland).

2013 Nyon Competition (Switzerland): Jeanne Vuille silver medalist (classical category) and finalist at the Odyssée Competition in Lyon.

2013 Annecy Arcadanse Competition (France): Solène Wagen silver medalist (contemporary category) and finalist at the Nyon Competition in March 2013.

2013 Pauline Schopfer: engaged for various professional commitments throughout Switzerland.

2013 Ellie Van Gele: admitted by audition to the final of the competition for the Nag-Night (Nuit des Artistes des Gymnases du Canton de Vaud).

2013 Aurélia Peixoto: engaged for 2 seasons in the Igokat Company as a solo dancer.
Choreographer and dancer in the new oratorio “Elie” in Friborg with a tour of several shows throughout French-speaking Switzerland and France.

2012 Mohana Rapin: hired in the professional company of Tiroler Landestheater Innsbruck in Austria (director: Enrique Gasa Valga) for the 2012-2013 season.

2012 Tess Mertens: admitted to the prestigious John Neumeier school in Hamburg, Germany (the Hamburg Ballet).

2012 Ellie Van Gele: successfully admitted to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2012 Léna Alvino: successfully admitted to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2012 Molly Hirt: successfully admitted to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2012 Solène Wagen: successfully admitted to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2012 Marie Barben: admitted to Manchester International Vocational School in England.

2012 Indra Berger: admitted to the contemporary high school of CF Adage in Bordeaux.

2011 Migros Competition (Switzerland): Mohana Rapin: winner of the “Migros Competition” grant.

2011 Ellie Van Gele: Admitted in the musical “Return to the Forbidden Planet” as a soloist with the Simply Theater Academy on tour in Geneva and at the Edinburgh Fringe Festival.

2011 Luna Mertens: admitted to John Neumeier Pre-Professional School in Hamburg, Germany (Hamburg Ballet).

2011 Jeanne Vuille: admitted with the best marks from the jury to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2010 Mohana Rapin: admitted to the Rudra Béjart Lausanne school and the Rosella Hightower high school – Jeune Ballet de Cannes.

2010 Gabrielle Fairhead: admitted to the professional schools of the Zurich Opera and Elmhurst in England.

2010 Marie Barben: admitted with the highest marks from the jury to the Auguste Piccard gymnasium for artists and elite athletes.

2010 Marie Saudan: admitted to the Compagnie du Marchepied in Lausanne.

2010 Marie Barben: finalist in the “Tremplin Danse” competition of the Leenaards Foundation.

2010 Solothurn Competition (Switzerland): Gabrielle Fairhead: finalist in the Solothurn Competition.

2009 Hillynca Gagnebin: admitted to the Bern University of the Arts.

2009 Solothurn competition (Switzerland): Jeanne Vuille and Gabrielle Fairhead: finalists in the Solothurn competition.